Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

ARŞİV

Çevre

11 Mart 2016

30 yıl oldu, izleri silinmedi

Çernobil faciasının üzerinden tam 30 yıl geçti. Greenpeace aradan geçen bunca zaman sonra neler değiştiğini araştırdı. Hazırlanan rapor 30 yıl sonra bile etkilerin devam ettiğini gösteriyor. Etkilenen bölgedeki kanser oranları, diğer bölgelerdeki insanları göre yaklaşık 10 kat fazla...

Radikal'de Gör

Radikal Hayat

10 Mart 2016

Işıklar 'iklim' için sönecek

Her yıl WWF tarafından düzenlenen 'Dünya Saati' etkinliği 19 Mart'ta 10. kez tekrarlanacak... Dünyadaki birçok anıtsal yapı, kurum binası ve evlerin ışıkları, 19 Mart 20.30-21.30 saatleri arasında bir saatliğine iklim için kapatılacak.

Radikal'de Gör

Çevre

09 Mart 2016

Gediz'de 7.100 flamingo dünyaya geldi

Flamingolar için Gediz Deltası'na yapılan Türkiye'nin ilk suni adasında yaklaşık 7 bin çift flamingo 7.100 yavru dünyaya getirdi.

Radikal'de Gör

Radikal Hayat

07 Mart 2016

Ünlü sanatçılardan 8 Mart videosu

Bakırköy Belediyesi tarafından hazırlanan videoda Müjdat Gezen, Haldun Dormen gibi sanatçılar kamera karşısına geçerek kadının kendileri için ne anlama geldiğini söyleyerek 8 Mart mesajı verdiler.

Radikal'de Gör

Çevre

04 Mart 2016

Bakanlığın çıkardığı yönetmelikle AYM kararı delindi!

Devlete ait termik santrallerin özelleştirilmesi sırasında bir kanun değişikliği yapılmış, özelleştirilen tesislerdeki çevre yatırımlarına 2021'e kadar muafiyet getirilmişti. Ancak bu düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu iptal kararına rağmen Zonguldak'taki bir termik santralin bir bakanlık yönetmeliğini gerekçe göstererek 2017'ye kadar çevre yatırımları konusunda muaf tutulduğu belirtildi.

Radikal'de Gör

Çevre

03 Mart 2016

Hayalet avcılığın son kurbanı: Chelonia Mydas

Kaybolan av araçlarının oluşturduğu hayalet avcılık denizdeki canlıların sonu olmaya devam ediyor. En son Kaş'ta bir deniz kaplumbağası boynuna dolanan misina nedeniyle öldü.

Radikal'de Gör

Çevre

02 Mart 2016

Rüzgârımız var ama değerlendiremiyoruz

Türkiye'nin önde gelen çevreci sivil toplum örgütleri Greenpeace Akdeniz, TEMA Vakfı ve WWF Türkiye ortak bir panel düzenledi. Paris'teki İklim Zirvesi sonrasında 195 ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması'nın küresel ve ulusal ölçekte enerji politikalarına etkilerinin konuşulduğu toplantıda, Almanya'dan katılan Agora Energiewende İcra Kurulu Direktörü Yardımcısı Markus Steigenberger, Almanya'nın artık kömürden vazgeçtiğini, bunu nasıl yapacağını konuştuklarını anlattı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nden Mustafa Serdar Ataseven de Türkiye'nin rüzgâr konusunda inanılmaz bir potansiyeli olduğunu ancak değerlendirilemediğini söyledi.

Radikal'de Gör

Çevre

28 Şubat 2016

En büyük korku: Cerattepe Murgul olmasın

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Hukuki süreç tamamlanana kadar faaliyet olmayacak" demesine karşın Artivin'de Cerattepe hassasiyeti dinmiyor. Başbakan'la bu görüşme yapılırken maden şirketine yer tahsis edilmesi endişeleri taze tutuyor. Ahali, iş makineleri bölgeden inmedikçe rahat etmeyecek gibi görünüyor. Bu korkunun kaynağıysa, yıllarca bakır madeni çıkarılan ve artık korku filmi setini andıran komşu ilçe Murgul örneği

Radikal'de Gör

Spor

27 Şubat 2016

Kristal küre sahiplerini Erciyes'te buldu

Kayseri dün bir dünya kupasına ev sahipliği yaptı. Snowboard Büyük Slalom'un üçüncü ve son ayağı Erciyes'te tamamlandı. Kristal küreyi kadınlarda Çek Cumhuriyeti'nden Ester Ledecka, erkeklerde ise Rus sporcu Andrey Sobolev kazandı. Radikal'e konuşan Ester, Erzurum'da da bir şampiyonluğunun bulunduğunu, Kayseri'ye ilk kez geldiğini ve kendini Türkiye'de çok güvende hissettiğini söyledi.

Radikal'de Gör

Türkiye

24 Şubat 2016

Başbakan söz verdi: 'Cerattepe'de kesinlikle altın çıkarılmayacak'

Artvin Cerattepe'de devam eden maden protestolarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu, 14 kişilik bir heyetle görüştü. Orman Mühendisi Kurdoğlu, toplantının detaylarına ilişkin Radikal'e anlattı.

Radikal'de Gör

Politika

23 Şubat 2016

Başbakan Davutoğlu Cerattepe için randevu verdi

Başbakakan Ahmet Davutoğlu, Cerattepe ile ilgili Artvinlilerle görüşecek.

Radikal'de Gör

Spor

19 Şubat 2016

Fotoğraftan koreografiye uzanan öykü

Montuna sarı-kırmızı ipliklerle dört yıldız diken ve sosyal medyada paylaşılan fotoğrafıyla bir anda gündem olan Setrak Yelegen, Galatasaray-Lazio maçını tribünden izlerken, taraftarların muhteşem hazırladığı koreografide yer aldı.

Radikal'de Gör

Türkiye

05 Şubat 2016

Hakkarililer taşınmak istemiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari ile Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ile Cizre'ye kaydırılacağını açıklamıştı. Hakkari'de bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İnsan Hakları Derneği, Mazlumder, KAMER gibi çok sayıda sivil toplum örgütü bir araya gelerek 8 maddede, 'Hakkari'nin neden taşınmaması gerektiğini' sıraladı.

Radikal'de Gör

Çevre

26 Ocak 2016

Nalburunlu yarasalara bir destek de belediyeden

HES karşıtı Sinop Ayancıklıları bu kez belediye sevindirdi. Yargı kararının uyulmasını isteyen belediye, 'yapı kullanım iznini ve işyeri ruhsatını iptal ederek' HES inşaatına mührü vurdu. Böylece bilirkişi heyetinin tespit ettiği bölgedeki nalburunlu yarasalar ve su samurları da rahat nefes almış oldu.

Radikal'de Gör

Çevre

15 Ocak 2016

Karadeniz'i baştan sona kurtaracak karar: Yargı Yeşil Yol'a dur dedi

Doğu Karadeniz'de altı ili kapsayan çevre düzeni planı, idari davalara bakan en üst yargı heyeti olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından durduruldu. Böylece planda ön görülen 'Yeşil Yol' dahil pek çok projenin askıya alınması gündeme geldi.

Radikal'de Gör

Spor

07 Ocak 2016

300 Rus Boğaz'ı geçecek

Bu yıl 28'incisi düzenlenecek İstanbul Boğazı'ndaki yüzme yarışlarının kayıtları başladı. Rusya ile Türkiye arasındaki krize rağmen kayıt yapan 60 ülkenin arasında en çok ilgiyi Ruslar gösterdi. Ruslara tanınan 300 kişilik kontenjan birkaç saat içinde doldu.

Radikal'de Gör

Çevre

22 Aralık 2015

Nalburunlu yarasalar kurtuldu

Sinop Ayancık'ta köylülerin 4 yıldır süren HES mücadelesinden müjdeli bir haber geldi. Proje ile ilgili verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı iptal edildi. Böylece bilirkişi tarafından da tespit edilen nalburunlu yarasalar ve su samurlarının proje yapılmadığı takdirde yaşam alanları da tehdit altında olmayacak.

Radikal'de Gör

Türkiye

19 Aralık 2015

'Cumartesi Anneleri'ni gazeteci adayları izledi

560'ıncı buluşmada Agit Akipa, İbrahim Demir ve Tahir Elçi'yi anlatan Cumartesi Anneleri'nin buluşmasını gazeteci adayları da takip etti. Eylemde gazeteciler gibi dedelerini anlatan kayıp yakınları da gençti...

Radikal'de Gör

Çevre

13 Aralık 2015

'Bütün dünya buna inandı, el ele tutuştu"

Yıllar sora dünya iklim konusunda uzlaşmaya varıldı. 200'e yakın ülke Paris Anlaşması'nın altına imza attı. İklim değişikliği konusunda dünya bundan sonra birlikte hareket edecek. Çevreci örgütlerse 'yetmez ama evet' diyor.

Radikal'de Gör

Çevre

12 Aralık 2015

'Paris Anlaşması dünyayı ısınmaktan kurtaramayacak'

Yaklaşık 200 ülkenin katıldığı Paris'teki İklim Zirvesi tamamlandı. Gezegenin geleceği bugün çıkması beklenen anlaşmaya bağlı. Binlerce insan nefesini tutmuş bekliyor. Ancak STK temsilcileri kaygılı. Çevreci kimliği ile tanıdığımız Ömer Madra, ne çıkarsa çıksın Paris Anlaşması'nın dünyaya kurtarmaya yetmeyeceğini söylüyor. Bilim insanlarının görüşleri de çok farklı değil.

Radikal'de Gör

Çevre

11 Aralık 2015

Paris 'İklim Zirvesi': Dünyayı kurtarmaya 'az' kaldı

Paris'te devam eden İklim Zirvesi'nde önceki gün yeni bir taslak metin yayınlandı. Buna göre, iklim değişikliğini 1.5 derecede sınırlandırma ihtimali geçerli. Pek çok konuda anlaşıldı ancak bazı pürüzler var.

Radikal'de Gör

Radikal Hayat

09 Aralık 2015

Paris'teki STK'lardan Türkiye'ye çağrı: 'Çıkarlarını değil, iklimi düşün!'

Dünyanın kaderini belirlemesi amacıyla düzenlenen 'İklim Zirvesi'nde sona yaklaşılıyor. Paris'teki müzakere sürecini takip eden TEMA Vakfı, WWF-Türkiye gibi çok sayıda sivil toplum örgütü Türkiye'nin kendi payına düşen sorumluluğu yerine getirmesi yönünde bir çağrı yaptı.

Radikal'de Gör

Çevre

08 Aralık 2015

Gezegenin kaderi bu hafta belli olacak

Paris'te 200'e yakın ülkenin katıldığı 'İklim Zirvesi'nde bir hafta geride kaldı. Dünyanın geleceğini kurtarmak için ülkelerin bundan sonra yalnız dört günü var. Ancak çözülmesi gereken hâlâ yüzlerce konu var.

Radikal'de Gör

Çevre

27 Kasım 2015

Dünya için kötü haber!

Merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Meteoroloji Örğütü, 2015'te küresel ortalama sıcaklığın 'en sıcak yıl' rekorunu kırabileceğini ve sembolik bir eşik olan bir derece eşiğini geçebileceğini açıkladı. Bunun dünya için kötü bir haber olduğunu belirten örgüt, bu artışın temel sebebinin ise insan kaynaklı olduğunu belirtti.  

Radikal'de Gör

Çevre

20 Kasım 2015

Antalya olmadı, kısmetse Paris'e!

Dünya liderlerinin buluştuğu G20 Zirvesi'nin sonuç bildirgesi ulusal ve uluslararası çevreci örgüter için tam bir hayal kırıklığı oldu. STK'lar, dünyadaki iklim değişikliğinin en büyük sorumlusu olan fosil yakıtlarla ilgili somut bir karar alınacakken bu fırsatın kaçırıldığını belirtti. Şimdi gözler Paris'te iki hafta sonra başlayacak İklim Zirvesi'nde dönmüş durumda.

Radikal'de Gör

Çevre

16 Kasım 2015

Zonguldak'ta termik isyan

G20 Zirvesi'nin başladığı gün, Zonguldak'ta da önemli bir yürüyüş yapıldı. Türkiye'de en çok termik santral yapılmak istenen bölgelerden biri olan Batı Karadeniz'de planlanan 13 yeni santral protesto edildi. Zonguldaklılar, bölgenin artık yaşanabilir olmaktan çıkacağını belirtti.

Radikal'de Gör

Türkiye

15 Kasım 2015

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Gazeteciler her şeyi sorgulamalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği 78.'si Yerel Gazetecilik Semineri Amasya'da tamamlandı. Üç oturumda gerçekleştirilen seminere; Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya il ve ilçelerinden gazeteciler katıldı. Seminer sertifika töreniyle bitti.

Radikal'de Gör

Çevre

13 Kasım 2015

'Yeşil Yol'un adı neden yeşil?

Boğaziçi Üniversitesi iki gündür devam eden İklim Forumu'nda Karadenizli kadınlar konuştu. Yeşil Yol'a karşı mücadele eden Çamlıhemşinli Zeliha Gülay, Yeşil Yol'un adına vurgu yaparak, "Yeşil'i kazıdığınızda altında sadece 'kara toprak' kalır, yeşil değil" dedi.

Radikal'de Gör

Çevre

12 Kasım 2015

Her yıl 2 bin 876 kişi termik santaraller yüzünden erken ölüyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen İklim Forumu'nda dünya için önemli raporlar açıklanıyor. Altı akademisyenin hazırladığı iklim raporuna göre, Türkiye'de her yıl termik santraller yüzünden 2 bin 876 kişi erken ölüyor. Avrupa Birliği ülkelerindeki termik santraller kaynaklı erken ölüm sayısı ise 18 bin 200.

Radikal'de Gör

Çevre

12 Kasım 2015

23 akademisyenden hükümete çağrı: Kömürden vazgeçin!

Türkiye'nin değişik üniversitelerinde görev yapan 23 akademisyen, iklim değişikliğinin en önemli nedeninin kömür olduğunu ve Türkiye'nin kömüre dayalı enerji politikalarından vazgeçmesi gerektiğini anlatan bir bildiri yayımladı.

Radikal'de Gör

Çevre

06 Kasım 2015

İzmit Körfezi'ni kaybedebiliriz!

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan, İzmit Körfezi'nde meydana gelen toplu balık ölümlerini belgelemek ve kayıt altına almak amacıyla körfeze daldı. Fotoğraflar çarpıcı gerkçeği ortaya koydu. Balıklar ölüyor...

Radikal'de Gör

Çevre

05 Kasım 2015

Sarpıncık RES'in ÇED raporu iptal edildi

İzmir İdare Mahkemesi, Karaburun'da yapılmak istenen Sarpıncık RES' karşı 55 kişinin açtığı davada 'iptal' kararı verdi. Bölgedeki sivil toplum örgütleri yarımadanın yüzde 70'inin RES'lere tahsis edildiğinin bununda yarımadanın ekolojisine ve bölge sakinlerinin yaşantısına büyük bir tehdit olduğunu belirtiyor.

Radikal'de Gör

Sağlık

22 Ekim 2015

Onlar hayatla ölüm arasındaki inci çizgide yürüyor

En büyük tutkusu 'uçmak' olan Op. Dr. Mehmet Susam, Fransız Alpleri'nde 'wing suit' yaparken kayalara çarparak hayatını kaybetti. Peki ölümüne adrenalin tutkusu sahibi cerrahlar neden bu tutkularından vazgeçmiyor? Üç hekime bu soruyu sorduk

Radikal'de Gör

Çevre

15 Ekim 2015

20 yıllık 'söylenti' gerçek mi oluyor?

İğneada'ya nükleer santral yapılacağı 20 yıldır dilden dile dolaşan bir 'söylenti'. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun 3. nükleer santralın İğneada'ya yapılacağını açıklaması söylenti, gerçeğe mi dönüşüyor endişesine dönüştü. Bölge halkı ve çevreciler karara tepkili.

Radikal'de Gör

Çevre

30 Ağustos 2015

Dikkat! Arkanda insan var..

Karar: Türkiye'deki 15 ayı öldürülecek. İleri sürülen sebep; nüfuslarının artması... Gerçek öyle mi? Bilim insanlarına göre 'Hayır.' Bilimsel dayanak yok.

Radikal'de Gör