Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

Sometimes* ‘iş’ sometimes ‘Tayland’

Sometimes* ‘iş’ sometimes ‘Tayland’

Ali Sabancı, Alptekin Baloğlu, Emre Kurttepeli, Kemal Cılız, Turgut Gürsoy, Kerim Sabuncuoğlu, Birkan Babakol ve Emre Berkin…Onlar 8 iş adamı, hepsi de sualtı tutkunu… Yıl boyunca ofislerinde yoğun bir iş temposuyla çalışıyorlar. Ancak her yıl gelmesini sabırsızlıkla bekledikleri bir an var: Dünyanın değişik bir noktasına sadece ‘dalış’ için gittikleri an… Bugüne kadar Maldivler, Kızıldeniz, Endonezya ve Tayland’ın sualtı dünyasını keşfettiler. Gittikleri her seyahatlerini de kitaplaştırdılar. Çektikleri fotoğrafları ve detaylı bilgileri de ayrıca www.some-times.org adlı sitelerinde paylaşıyorlar. Benzerine az rastlanan bu grupla seyahatleri üzerine konuştuk. Hepsine ortak bir soru sorduk. Sualtı dünyasının verdiği heyecanı, seyahatlerin onlar için ne anlama geldiğini Hürriyet Seyahat’e anlattılar.

Serkan Ocak / serkan.ocak@hurriyet.com.tr

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı:

Herkesin hayatta en az bir hobiye ihtiyacı var. Bu da benim hobim. Seyahatlerin anlamlı tarafı 8 kişilik bir ekibin parçası olmak. Birbirinden enerji alan bu ekip seyahatin anlamını arttırıyor. Dalmak zaten kendi başına bütün konularını/sorunlarını geride bıraktığın, dünyanın dörtte üçünü kaplayan denizlerde, güzellikleri tecrübe etmek adına yapılan bir spor. Dalışın her değişik cinsi heyecanlı, küçük hayvanlar görmek veya büyük hayvanlarla (köpekbalığı, dev manta vs.) beraber yüzmek veya 12 metre bir balina köpekbalığının yanında durabilmek, aynı zamanda 70 sene evvel batmış bir batığa dalmak... Her biri birbirinden enteresan, tecrübe etmeden ifade etmek zor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Cılız: 

Dalış gezileri bizler için yoğun iş temposundan biraz uzaklaşmak için bir fırsat aslında... Bazen tüm gün bir kara parçası görmediğimiz oluyor. Denizin altı muhteşem bir dünya... Son bir iki senedir grubun amatörleri olarak bizler de fotoğraf çekmeye başladık. Bu güzellikleri görebilmek, insanoğlunun halen dokunup bozamadığı bu doğallığı belgeleyebilmek inanılmaz bir duygu. Ama sanırım her şeyden önemlisi bu gezilerin bende yarattığı dinginlik. Doğa ile baş başa kalmak, dalış sırasında yükselen adrenalin, bir süreliğine de olsa iş ve günlük hayatın stresinden uzaklaşabilmek çok mutlu ediyor insanı.

Enocta, Agito, Blesh Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy:

Suyun üstünde zor duran biri olarak yaklaşık yedi yıl önce birden kendimi sualtında buldum. Dalışlar sırasında güçlü bir akıntı olursa “Ben gelmeyeyim, siz dalın” diyorum. Onun dışında gece gündüz fark etmiyor, ekiple birlikte dalışlara katılıyorum. Hatta son iki dalışta bizler de büyük üstatların yanında fotoğraf çekmeye başladık. Bu olağanüstü bir deneyim kazanmama neden oldu. Çok güzel anlaşan bir ekip. Herkes orada içinde var olan çocukluğunu yaşıyor. Bu olayı insan beyninde zamanın oluşturduğu tortuların temiz bir bezle silinmesi gibi görüyorum. Gerçekten çok şeyi sıfırlıyoruz. Arınıyoruz...

A4 Ofset Kurucu Ortağı Alptekin Baloğlu: 

Sometimes ekibi, her yıl dünyada farklı bir noktaya giderek, en önemli hobileri olan dalışı ve sualtının sürprizlerini birlikte yaşamayı seven bir arkadaş grubu. Her yıl bir hafta boyunca bir teknede, günü dört dalış yaparak geçiren, huzur, özgürlük ve dostluğun değerini çok iyi bilen bir ekip. Her yıl bir araya gelmek için gün sayan ve o özel haftanın tadını çok iyi çıkaran dostlarız biz. Ekip olarak ilk gezimizi 2010’da Kızıldeniz’e yaptık, sonra da her yıl bu buluşmayı tekrarlamaya karar verdik.

Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli: 

Dalmak benim için özgürlük ve doğa ile baş başa kalmayı temsil ediyor. Dalış sporu en güzel sporlardan, hobilerden biri. Normal hayatın akışı dışında bir ortama giriyor, doğal ortamında sualtı canlılarıyla baş başa kalıyorsunuz. Bununla birlikte bu seyahat benim için arkadaşlık anlamında da çok önemli. Bir hafta boyunca aynı teknede beraber kalıyor, beraber yiyor, şakalaşıyor, beraber dalış yapıyorsunuz. Bu da samimi ve değerli arkadaşlıkların oluşmasını sağlıyor.

Eski Microsoft Avrupa-Ortadoğu-Afrika Başkanı ve Yönetim Danışmanı Emre Berkin: 

Sessizlik ve huzur, artı doğanın güzelliği ve gücü... Gücü derken ne kadar bir hobi ve spor olsa da tehlike ve risklere karşı hazırlıklı olma... Ne de olsa ait olmadığınız bir ortamda eğreti bir misafirsiniz. İnanılmaz görüntülere şahit oluyorsunuz. Ve daha önce bahsettiğim huzur ve sessizlik aniden bir adrenalin yüklemesine dönebiliyor. Bu iki uç arasında gidip geliyorsunuz dalışlarınız boyunca...

AloTech Yönetici Ortağı Birkan Babakol: 

Sualtı likit uzay gibi. Yoğun iş temposu ve bunun getirdiği stres ile baş etmenin en rahatlatıcı aktivitesi dalmak. Daha güzeli bunu fotoğraflamak. Tüm bunları sizinle aynı heyecanı paylaşan dostlarınız ile tekrarlayabilmek ise paha biçilemez bir deneyim. 20 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde binlerce dalış yapmışımdır ama her sene tekrarladığımız bu geziyi planlamak, beklemek, hazırlanmak hâlâ çok heyecan veriyor.

Event Production Kurucusu Kerim Sabuncuoğlu: 

Biz en sevdiğimiz hobimizi gerçekleştirirken bir taraftan da denizin altını bilmeyen, hiç dalmamış insanlara da ışık tutuyoruz. Derinlerde şahit olduğumuz o müthiş güzelliği ve ahengi fotoğraflayarak su yüzüne çıkartıyoruz. Yoğun bir dalış gününün ardından teknede fotoğrafları konuşmak bile bütün ekibe büyük bir dinginlik veriyor.

Sometimes ekibi, her gezi sonrasında bir kitap basıp dostlarına dağıtıyor. Ayrıca ‘www.denizinsirlari.org’ kampanyası kapsamında doğudaki öğrencilere gönderilen ‘Denizin Sırları’ adlı kitapla birlikte her öğretmene ekibin bu kitapları gönderiliyor. Denizi görmeyen çocuklar uzak diyarlardaki sualtı canlılığını görüyor.

Ekibin Tayland’a gidecekler için önerisi şöyle 

Kasım - nisan arası dalış için en doğru zaman. Mutlaka güzel bir dalış teknesi ile en az yedi günlük turlardan birine katılın. Similan Adaları’nın kuzeyinde yer alan ‘Richelieu Rock’ı sakın kaçırmayın. Balinaköpekbalıklarıyla karşılaşmak mümkün. Mantalar için ‘Koh Bon’ müthiş bir dalış noktası.

http://www.hurriyet.com.tr/sometimes-is-sometimes-tayland-28517752

Paylaş

YORUMLAR