Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

Sahnede hakarete soruşturma açıldı

Sahnede hakarete soruşturma açıldı

'Erdoğan'a ve seyirciye, tavır ve davranışlarıyla hakaret ettiği' iddia edilen oyuncu Tolga Tuncer, soruşturma tamamlanana kadar bu oyunda görev alamayacak.

Geçen cuma akşamı üç arkadaşıyla Devlet Tiyatroları’nın (DT) sahneye koyduğu Genç Osman adlı oyunu izlemeye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a saygısızlık iddialarıyla ilgili DT soruşturma başlattı.

Sümeyye Erdoğan, 8 Nisan Cuma akşamı, henüz 14 yaşındayken Osmanlı tahtına çıkan ‘Genç Osman’ın hayatını anlatan oyuna gitti. Tiyatroda, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında Polis Akademisi’nden 150 kadar öğrenci de vardı. İlk perdenin sonunda oyunculardan biri, Sümeyye Erdoğan’a dönerek oyunun orijinalinde olmamasına rağmen müstehcen hareketler içeren bir dans gösterisi yaptı.  

Salonu terk etti 
Sümeyye Erdoğan, bu davranışlardan sonra tiyatroyu terk etti. Ardından bazı izleyiciler ile Polis Akademisi öğrencileri de salondan ayrıldı. Olayın duyulmasından sonra tiyatro bir anda karıştı. 

Olayın dün basına yansıması nedeniyle Ankara Devlet Tiyatroları bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

Tiyatromuzda sergilenen ‘Genç Osman’ isimli oyunumuzun, 8 Nisan 2011 tarihli temsilinde, izleyicilerimizin bir bölümü, ‘Curcuna Sahnesi’nde oyuncuların hareketlerinden rahatsız olduklarını ifade ederek salondan ayrılmışlardır. Genel Müdürlüğümüz izleyicisine karşı sorumluluğunun gereği, konuyu, hemen temsil bitiminde oyun raporuna aktarmış ve aynı gece soruşturmayı başlatmıştır. Tiyatroda kim olduğuna bakmaksızın, seyirciye saygı en önemli değerlerimizden birisidir. Seyircimizi rahatsız edecek bir davranışta bulunduğu saptanan kişilere yönelik olarak gerekli yaptırım uygulanacaktır. Bir sanat eserinin icrasında, kişisel yanlışlardan doğan bu sıkıntıdan dolayı Devlet Tiyatroları olarak üzüntümüzü tüm seyircilerimizle ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.” 

14 yaşındaki padişah 
Genç Osman, Turan Oflazoğlu tarafından kaleme alındı. Oyun, 14 yaşında tahta çıkan ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bir yenileşme hareketine girişen ama bunu canıyla ödeyen Genç Osman’ın hayatını anlatıyor. Şakir Gürzumar’ın yönetmenliğinde sahnelenen oyunda Genç Osman’ı genç bir oyuncu, Kutay Sungar canlandırıyor. ‘Genç Osman’ kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahneleniyor.

Paylaş

YORUMLAR