Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

Marmara İletişim'de "Gezi" cezası

Marmara İletişim'de "Gezi" cezası

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gezi olayları sırasında KESK’in grev kararına uyan 11 öğretim görevlisinden ‘cezası belli olmayan’ son 2 kişinin de cezası netleşti. Araştırma görevlileri Dr. Figen Algül ile Can Özbaşaran’ın okuldaki görevlerine son verildi. 
Gezi olayları devam ettiği sırada KESK grev kararı aldı. Marmara İletişim’den de 11 öğretim görevlisi greve destek verdi. Bu görevlilerden 8 kişi hakkında ‘24 ay kıdem durdurma’ cezası, bir kişiye de 2 yıl kıdem durdurma cezası verildi. Son iki araştırma görevlisi Algül ile Özbaşaran’ın cezası da 3 gün önce tebliğ edildi. Her iki akademisyene ‘görevden çekilmiş sayma’ cezası verildi. Bu ceza hiçbir hak almadan görevini bırakmış sayılmak anlamına geliyor. İlgili disiplin yönetmeliğinin 11. madde b/1 fıkrasında yer alan bu ceza 29 Ocak 2014’te kaldırıldı. Ancak iki akademisyene verilen cezanın tarihi 28 Ocak 2014. Yani ilgili ceza maddesi kaldırılmadan bir gün önce akademisyenlerin görevine son verildi.
Algül ile Özbaşaran’ın itiraz için 7 gün hakkı bulunuyor. Algül ve Özbaşaran, YÖK’e yapacakları itiraza olumlu bir yanıt alamazsa idare mahkemesine başvuracak. İtiraz süreci değerlendirilinceye kadar iki akademisyen görevlerine devam edecek. 
Eğitim -Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi’nden yapılan açıklamada Marmara Üniversitesi’nin ceza vermeye odaklandığı belirtilerek, “Cezalandırarak akademiyi ehlileştirebileceğine inanan bir anlayış hâkim hale geldi” denildi. Marmara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ise ‘cezaların henüz kesinleşmediği’ belirtildi. MÜ İletişim Fakültesi’ne 3 yıl önce Prof. Dr. Yusuf Devran dekan olarak göreve gelmesinin ardından fişleme, tehdit ve baskı iddialarıyla gündeme geldi.

Paylaş

YORUMLAR