Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

Fotoğraf aşkına 50 ülkeyi gezdi

Fotoğraf aşkına 50 ülkeyi gezdi

Mevlüt Maşalacı (60), 12 yaşından bu yana fotoğraf çekiyor. Hayatı fotoğraf tutkusu üzerine kurulu. Türkiye’yi karış karış dolaştı, elliye yakın ülkeye fotoğraf çekmek için gitti. Son seyahatlerinden birini Hindistan’a yaptı. İki kez gittiği bu ülkede neredeyse ayak basmadık toprak bırakmadı. Çektiği fotoğraflardan sergi de açan Maşalacı, sekiz fotoğrafta Hindistan’ı anlattı.

Serkan Ocak / serkan.ocak@hurriyet.com.tr

Cennete yolculuk

Halk dilinde Alleppey diye anılan Aapuzha, Doğu Venedik olarak da bilinir. Kerala Eyaleti’ne bağlı. Burada Malayca dili kullanılıyor. Batısı Arap Denizi’ne bakıyor. Backwater sularında kanallar, nehirler ve su yolları toplam 900 kilometreyi buluyor. Beş yıldızlı lüks ‘house boatlar’ ile gece kalmalı yapılan yolculuklar sakin bir atmosfer sağlar. Bitki örtüsü öyle güzel ki, nehirdeki bir turda cennete yolculuk yaptığınızı sanıyorsunuz.

İşi ağır, tebessümü sıcak

Amber Fort, Jaipur’un 11 km yakınında bir saray. Hindu ve Babür mimarisinin büyüleyici bir karışımı. Raja Jai Sing tarafından 1592’de tamamen kırmızı kumtaşından ve beyaz mermerden yapıldı. Halen içinde ufak tefek tamirler yapılıyor. Bu kadın babasıyla beraber çalışırken başının üzerindeki ağır taşa rağmen poz vermeyi ihmal etmiyor. Kaleye fillerin üzerinde ya da yaya olarak çıkılıyor.

Para yoksa konfor da yok

Ernakulam, Kerala’nın diğer bir şehri. Antik tapınakları, camileri ve kiliseleriyle Kerala’nın başkenti. Ayrıca Arap Yarımadası’ndan gelen Arap Müslümanlar geçmişte denizden buraya gelerek Müslümanlığı yaymış. Hindistan’ın her bölgesinde olduğu gibi burada da demiryolu çok iyi ve sistemli şekilde işliyor. Tabii bilet fiyatına göre tren kalitesi de değişiyor.

Dev balık ağları

Kerala’nın diğer bir balıkçı şehri Fort Kochi. Hindistan’ın güneybatısında ve Arap Denizi’ne yakın bu şehirde hemen deniz kıyısına yerleştirilmiş devasa ağ sistemiyle balıkçılar avlanıyor. Ayrıca buralar yakın zamanlara kadar Batı egemenliğinde kalmış. Geçmişte yapılan Sinagog, kilise ve camiler var.

Filler de yıkanır

Hindistan haritasına bakıldığında çok ufak gözüken Goa’nın bir uçtan uca mesafesi 450 km. Bu eyalette birçok vahşi yaşam alanları çok sayıda da kuş türü var. Bizim yalıçapkınının buradaki adı ‘King Fisher’. Ayrıca bu isimle anılan bira markası da var. Filler burada turistler tarafından yıkanır ve turistler sonra file biner. Fil de hortumuna aldığı suyla turistleri ıslatır. Ortaya keyifli manzaralar çıkar.

Etkileyici makyaj

Kerala eyaletinin Fort Kochi şehrinde binlerce yıllık tiyatro geleneği var. İzlediğim gösteride şeytan ile iyi hükümdarın mücadelesi anlatılıyordu. Oyuncular ilginç makyajlarını sahnede seyirci önünde hazırladı. Kıyafetlerini birbirlerine ustaca giydirdiler. Oyunun sonunda şeytan ölüyor. Oyun bittikten sonra sahneyi dansçılar alıyor. Bu gelenek yüzyıllardır sürdürülüyor.

Kutsal nehir: Ganj

Varanasi, Utta Pradeş eyaletinde bir şehir. Ganj Nehri'nin kıyısında yer alıyor. Hiduizmin en kutsal yerlerinden. Birçok inanan, aynı zamanda geleneksel Hindu kültür ve bilim merkezi olan bu şehre 2500 yıldan bu yana hac için geliyor. Dindarlar, burada ölmek ve yakılmak istiyor. Nehirde, Hinduların kutsal banyolarını yaptıkları Ghat'lar var. Nehrin yükselip alçalmasından dolayı yapılmış merdivenlere Ghat deniyor.

Ve kobra dansı

Varanasi'de sabah erkenden Ganj Nehri'ne küçük bir botla açıldık. Gezi sonrası sahile çıktığımızda yılan oynatıcıları yerlerini almıştı. Müziğin temposuna kendini kaptıran kobralar sepetten dans ederek çıkıyordu. Oldukça heyecan verici bir sokak gösterisiydi.

http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/93785/2368/9/fotograf-askina-50-ulke-gezdi

Paylaş

YORUMLAR