Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 767

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 767

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 768

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 768

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 769

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 769

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 773

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 773

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 774

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 774

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 775

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/serkanocak.net/httpdocs/common/funcmain.php on line 775
Serkan Ocak - Balkanlarda motosikletle 5500 kilometre

Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

Balkanlarda motosikletle 5500 kilometre

Balkanlarda motosikletle 5500 kilometre

Motosiklet tutkusu nasıl başladı?
10 yaşında rahmetli babam sayesinde oldu. Gençliğimde babam ve kuzenimle gösteri sürüşleri yaptık. 2003’te motosiklete gönül verenlerle Zonguldak Motosiklet Spor Kulübü’nü kurduk.

Bu yolculuğa nasıl karar verdiniz?
- Televizyon programlarında yurtdışı motosiklet seyahatleri ilgi çekiyordu. Biz yurtiçi sürüşler yapıyoruz. Yurtdışı planımı çevremle paylaştım. Eşim Efsun, kızım Seray ve yakın arkadaşlarım Özgür ve Emre’yle Balkanlarda bir motorsiklet turu yapmaya karar verdik. Ben Honda CBF 1000, kızım Yamaha MT 07 ve Kawasaki ER6 F ile seyahat ettik.

Rotanız nasıldı?
- Yunanistan’da Kavala ve Selanik’ten sonra Makedonya’ya geçtik. Üsküp’ü gördük. Bir sonraki gün Kosova Priştine’deydik. Piriştine’den sonra Karadağ Podgorica’ya oradan da Bosna Hersek’te Mostar ve Saraybosna’ya ulaştık. Hırvatistan’da Zagreb, Dubrovnik; Slovenya’da Maribor, Avusturya’da Viyana, Slovakya’da Bratislava, Macaristan’daysa Budapeşte’yi gördük. Belgrad’dan sonra dönüşe geçtik. Sofya’dan Türkiye’ye geri döndük.

Rotanız nasıldı?
- Yunanistan’da Kavala ve Selanik’ten sonra Makedonya’ya geçtik. Üsküp’ü gördük. Bir sonraki gün Kosova Priştine’deydik. Piriştine’den sonra Karadağ Podgorica’ya oradan da Bosna Hersek’te Mostar ve Saraybosna’ya ulaştık. Hırvatistan’da Zagreb, Dubrovnik; Slovenya’da Maribor, Avusturya’da Viyana, Slovakya’da Bratislava, Macaristan’daysa Budapeşte’yi gördük. Belgrad’dan sonra dönüşe geçtik. Sofya’dan Türkiye’ye geri döndük.

Motosikletle seyahat nasıl bir duygu? 
- Bu seyahate kadar yurtdışına uçakla giderdim. İlk defa motosikletle yurtdışına seyahat ettim. İnanılmaz keyifliydi. Motosikleti hiçbir şeye değişmem. Onun verdiği özgürlük hissini başka hiçbir ulaşım aracında bulamazsınız. Canınız istediğinde yol kenarında çimlere uzanabilir, otomobilin giremeyeceği yollarda ilerleyebilirsiniz. Gelecek senenin planlarını yapmaya başladık. Kulüpteki diğer arkadaşlar da bize özendi. Önümüzdeki yıl daha büyük bir motosiklet grubu olacağız. Onlar da seneye bize katılacaklar.

En çok hangi ülkeyi beğendiniz?
- Her ülkenin farklı bir karakteri var. Hepsini beğendik. Fakat Karadağ favorimizdi. Doğası bir harika. Tepeler arasında uzun yollar ve küçük küçük köyler... Virajlar keskindi ve bu, sürüşe farklı bir heyecan katıyor. Bosna Hersek Mostar’da yol arkadaşım Özgür Kara köprüden atladı. Meğerse daha Türkiye’deyken planlamış bu atlayışı. Mostar da otantik yapısıyla en çok beğendiğim yerlerden biri.

İlginç bir tecrübe yaşadınız mı?
- Atatürk’ün Selanik’teki evini ziyaret ettik. Türkiye Selanik Başkonsolosu bizi kibarca kabul etti. Başkonsolos Zonguldaklı ve eşimle aynı mahallede oturmuş. Her ikisi de TED Zonguldak Koleji’nde okumuşlar. Tesadüf işte. Balkanlarda hâlâ çok sayıda Türk yaşıyor. Bosna Hersek’te yaşayan Türklerle tanıştık. Geçmişlerini, savaş sırasında başından geçenleri anlattılar. Türkiye o zor dönemlerde onlara destek olmuş. Minnettarlar. Evlerine de davet ettiler. Duvarlarda savaştan kalma kurşun izleri hâlâ duruyordu.

Seyahatiniz süresince ne gibi zorluklarla karşılaştınız? 
- Yolda karşılaştığımız en büyük zorluk yollardı. Yunanistan, Avusturya ve bir iki devleti saymazsak genelde yollar dar ve tek yönlü. Yön tabelaları çok kötüydü. Bazen yolumuzu şaşırdık. Türkiye’deki tabelaları mumla aradık. Yağmura yakalandığımızda hızımızı düşürdük. Ayrıca her 100 kilometrede bir dinlendik. Motosikletlerimiz bizi yarı yolda bırakmadı. En ufak bir arızayla karşılaşmadık. Bütün ülkelerde sürücüler kurallara riayet ediyor. Trafik cezaları çok ağırmış. Bu sayede güvenle kat ettik yolları.

Nerelerde kaldınız?
- Genelde hostellerde kaldık. Temiz ve içinde banyosu olanları tercih ettik. Otelde konakladığımız da oldu. Dubrovnik’te yaklaşık 350 liraya deniz manzaralı bir villada kaldık. Kavala’da dört yıldızlı otele kişi başı 56 lira ödedik. 

Ne kadar yakıt harcadınız?
- Yola çıkarken yaklaşık 300 litre benzin harcayacağımızı hesapladık. Motorlarımız yüklüydü. Türkiye’de olsa masrafımız 1500 lira olacaktı. Ancak yurtdışında benzin bize göre epey ucuz. Emin olamasam da yakıta 1200 lira civarı bir harcama yaptım.

 

EN'LERİ 

Motosiklet seyahatinde en beğendiği beş şehir
Kavala, Üsküp, Dubrovnik, Mostar, Viyana

Kiminle seyahat eder?
Ailesiyle

Seyahat çantasının vazgeçilmezleri
Lastik şişirme tüpü, zincir yağı

Seyahatten ne alır?
Şehir haritası ve kitapçık

Paylaş

YORUMLAR