Serkan Ocak

Loading

Travel Blog

42 ülke, 80 şehir gördüm hedefim 100 ülke gezmek

42 ülke, 80 şehir gördüm hedefim 100 ülke gezmek

Ömür Güleç, 47 yaşında bir makine mühendisi. 20 yıldır özel şirkette satış müdürü olarak çalışıyor. Evli ve 10 yaşında bir çocuğu var. Ancak tüm bunlar onun bir gezgin olmasına engel değil. Her fırsatta dünyayı dolaşıyor. Şimdiden 42 ülke ve 80 şehir gezdi. Hedefi önce 100 ülkeyi dolaşmak. Sonra güvenli olan tüm devletlere ayak basmak istiyor.

Serkan Ocak / serkan.ocak@hurriyet.com.tr

Nasıl bir hayatınız var?

ODTÜ Makine Mühendisliği mezunuyum. Yaklaşık 20 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. Artık bir aile gibiyiz. Seyahatlerimde bunun rahatlığını hissediyorum, geçen doğum günümde ekip arkadaşlarım uçak bileti ve otel rezervasyonu hediye etti. 28 yıllık eşim Özlem ve 10 yaşındaki oğlum Özgür’le birlikte gezmeyi çok seviyoruz. Mümkün oldukça birlikte seyahat ediyoruz.

Gezileriniz için nasıl bir program yapıyorsunuz? Nereye gideceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

Ana hedefim tüm dünya ülkelerini en az bir kez görmek. Fakat birçok sıkıntıdan dolayı hepsini görme şansım yok. Çoğunu ulaşım zorluğu veya coğrafi zorluktan dolayı göremeyeceğim. Ancak ilk hedefim 100 ülke üzerine çıkabilmek. Bize yakın ülkeleri veya gidilmesi kolay ülkeleri ileri tarihlere erteliyorum. Kısa vadede kıtalararası uzak ülkeleri bitirmeye çalışıyorum. Bir yıllık planlar yapıyorum. Hatta ailemle birlikte yapacağım 2017 uzak ülke seyahat taslak planımız bile hazır.

Nasıl izin alıyorsunuz? Maddi durumu nasıl ayarlıyorsunuz?

Yıllık dört hafta ve birikmiş iznim var. Gezgin ruhumu neredeyse tüm yöneticilerim biliyor. Bu nedenle bana destek de oluyorlar. Ayrıca bayram izinlerini en iyi şekilde değerlendiriyorum. Gezi bütçesi ayarlamak zor. Fakat seyahat etmek benim için en büyük mutluluk kaynağı. Bu sebeple tüm programımı oğlumun eğitimi ve temel ihtiyaçlarımızdan sonra tamamen seyahat harcamaları yönünde yapıyoruz. 2010’dan itibaren düzenli bir şekilde seyahatler yapıyorum. Ulaşım, konaklama gibi masrafları en ucuz şekilde planlayabiliyorum.

Seyahat etmek sizin için nasıl bir duygu?

Tarif etmek gerçekten zor. Sırt çantam ve spor ayakkabımla hiç bilmediğim bir ülkede, hiç bilmediğim bir sokakta yürümek ve farklı kültürleri, farklı yaşam şekillerini görmek, benim için dünyadaki en büyük mutluluk. Mümkün olduğunca lokal ulaşım araçları ve yürüyerek gezmeyi, gittiğim ülkenin yaşam tarzında yaşamayı seviyorum. İşlek bir caddede, herhangi bir kafede saatlerce oturup, o ülkenin yaşam tarzını incelemeye çalışıyorum.

En uzun nereye gittiniz, bugüne kadar kaç ülke, şehir gezdiniz? 

Uzun yıllar sosyal bir kulüp içinde ‘uluslararası gençlik değişim programı sorumluluğu’nu üstlendim. Bu nedenle yurtdışından gelen çok sayıda aileyle tanıştım. Bu değişim programları sayesinde evimizde çok sayıda öğrenci misafir ettik ve onlarla çok yakın bağlar kurabildik. Seyahatlerimin büyük bir kısmında bu aileleri ziyaret ediyorum ve evlerinde kalıyorum. En çok misafir ağırladığımız ülke Brezilya idi. Gittiğimde 16 gün kaldım. Bu ailelerin evlerinde kaldım. Bugüne kadar da 42 ülke ve 80 şehir gördüm.

Bugüne kadar başınıza kötü bir olay geldi mi?

Kötü bir olay olmadı ama her seferinde pasaport kontrolü sırasında bir korkum olur. ‘Onca yolu gidip bir memurun kaprisinden dolayı o ülkeye girememek...’

Sıradaki planınız nedir?

Dubai görmeyi çok arzuladığım bir ülkeydi. Bu kış gideceğim. Ayrıca şirketimizin bir ödül programı kapsamında Küba gezisi var. Mayıs ayında Şampiyonlar Ligi finali için Milano’ya gideceğim. Ve büyük bir heyecanla beklediğim, ailemle birlikte Doğu Amerika seyahatimiz olacak. Eşim ve oğlum bu gezi için şimdiden hazırlıklara başladı.

Gitmekten en keyif aldığınız yer neresiydi?

Tayland en çok keyif aldığım ülkelerin başında geliyor. Aslında Asya kültürü benim çok hoşuma gidiyor. Asya ülkelerini bitirmek üzereyim, geçen yıl ailemle Japonya ve Kore gezisi yapmıştık, inanılmaz keyif aldık. Gezilerimde, gittiğim ülkelerde iki kritere göre analiz yaparım. Bir, yeniden bu ülkeye gelmek ister miyim? İkincisi, bu ülkede yaşamak ister miyim? Tayland bu ülkelerden biri. Ama Barcelona’ya değinmeden de geçemeyeceğim. Yaşamayı çok istediğim bir şehir. İlk nedeni bir spor şehri olması, her zaman yumuşak bir hava ikliminin olması ve tapas restoranları bu şehri bende öne çıkarıyor. İtalyanların yaşam biçimi her zaman favorim, kıyafetleri, yemekleri ve tarzları çok hoşuma gidiyor.

En sevdiği beş şehir? 
Barcelona, Tokyo, Bangkok, Prag, Rio de Janerio

Seyahatlerin ne alır? 
Magnet

Seyahatlerinde ne okumayı sever? 
Tarih kitapları

Sırt çantasının vazgeçilmezleri? 
Spor ayakkabılarım, dezenfektan ve küçük atıştırmalıklar

Nerelerde konaklamayı tercih eder? 
Toplu taşımaya yakın ve merkezi oteller

http://www.hurriyet.com.tr/42-ulke-80-sehir-gordum-hedefim-100-ulke-gezmek-40025724

Paylaş

YORUMLAR